PREMIO AUTONIX

Witamy!

Geometria Kół

Źle ustawiona „geometria” kół może być niebezpieczna dla jazdy, a w najlepszym przypadku będzie niszczyć niektóre elementy samochodu. Chociaż nie jest to obowiązkowe, warto czasami dokonać pełnej kontroli kątów zawieszenia kół.

Posiadacze samochodów zbyt często lekceważą prawidłowe ustawienie kątów kół w swoich pojazdach. Nawet kupując używany samochód, rzadko, kiedy przed podpisaniem umowy decydują się na sprawdzenie „geometrii”. Ma ona ogromny wpływ na bezpieczeństwo jazdy, sterowalność auta, jego stabilność na drodze i szybkość zużycia ogumienia.

Koła tylne

pomiar i ustawianie geometrii rozpoczynamy od pomocniczego ustawienia kół przednich do "jazdy na wprost".

W tym położeniu wykonywane są pomiary kół tylnych.Kolejność pomiarów : oś tylna - pochylenie i zbieżność kół a następnie oś przednia.

Geometria KółKoła przednie

Najważniejsza jest zbieżność i kąt pochylenia kół przednich, ponieważ na naszych wyboistych, dziurawych drogach najłatwiej ulegają rozregulowaniu. W naszej rzeczywistości należałoby sprawdzać geometrię kół przednich przed rozpoczęciem każdego sezonu letniego. Przy zakupie używanego samochodu należy to zrobić od razu. Najpierw jednak trzeba sprawdzić i wyeliminować luzy w zawieszeniu, a potem sprawdzamy geometrię. Jest to niewielki wydatek, a właściwa geometria kół przednich poprawi bezpieczeństwo jazdy i uchroni przed przyspieszonym zużyciem opon oraz zawieszenia.

Cztery kąty


Najważniejsze w geometrii są cztery wartości: kąt pochylenia kół, kąt pochylenia sworznia zwrotnicy, kąt wyprzedzenia sworznia zwrotnicy oraz zbieżność kół. Jeżeli ustawienie kół jest niewłaściwe, następuje wówczas szybkie, nierównomierne zużywanie się opon. Pochylenie i kąt wyprzedzenia sworznia zwrotnicy decyduje natomiast o stabilności samochodu w czasie jazdy, wpływa bowiem na jego sterowność. Nieprawidłowe wyprzedzenie sworznia zwrotnicy powoduje niestabilność auta w czasie jazdy. Właściwa zbieżność kół zapewnia uniknięcie poślizgu bocznego, poprawia w ogóle stabilność kierowania oraz zapobiega nadmiernemu zużywaniu się opon.

Sprawdzaj co roku!


Zawsze przed zakupem używanego samochodu radzimy sprawdzić geometrię oraz kontrolnie raz w roku przed rozpoczęciem sezonu letniego. Geometrię sprawdzamy w wyspecjalizowanym, wyposażonym w odpowiedni sprzęt warsztacie. Jest to niewielki wydatek, ale wart poniesienia, ponieważ ma bezpośredni wpływ na bezpieczeństwo jazdy.


Zadbaj o geometrię w swoim samochodzie

Zobacz jaki ma wpływ na eksploatację pojazdu:
Równomierne zużycie opon.
Zmniejszenie oporów toczenia.
Obniżenie zużycia paliwa.
Prawidłowe prowadzenie pojazdu.
Krótszą drogę hamowania.
Bezpieczną jazdę.